Hakkımızda

Öncelikle sucuklar hakkında biraz bilgi verelim. Nilcan sucukları olarak 100% kontrol ile imalat yapan bir firmayız. Amacımız kaliteli bir ürünü meydana getirip kalitemizi koruyarak, sektörde kendimize iyi ve uzun ömürlü bir yer edinip markamızı yaşatmak.

Etini kullandığımız hayvanları bulunduğumuz bölgeden seçerken hayvanların sağlıklı olmasına çok dikkat ediyoruz. Hayvanlar yine bölgenin onaylı mezbahalarında, mezbaha veterineri ve il/ilçe tarım tarafından atanmış ikinci bir veteriner kontrolünden geçtikten sonra şirket yetkililerimiz gözetiminde İslami koşullara uygun olarak kestiriyoruz.


Karkaslar bir gün bekletildikten sonra, çalışılacak ortamın ve çalışan personelin temizlik ve hijyen koşulları, uygun bir şekilde yerine getirip etleri kemiklerden sıyrıyoruz. Daha sonrasında, etlere de tek tek sinir ayıklama işlemi yaparak etleri yumruk büyüklüğünde kesip yağ orantılama işini yapıyoruz. (Aşağıda sucukta yağın etkisi kalitesi ve oranı ile ilgili açıklamayı lütfen dikkatle okuyun).


Et ve Yağ orantısı ayarlanmış karışıma baharatları ekleyerek iyice karıştırıyoruz ve kuşbaşı büyüklüğünde kıyarak soğuk odada en az bir gün bekletiliyoruz. Ertesi gün bu harç alıp istenen irilikte kıyma haline getirip sucuk doğal bağırsaklara dolumu yapıyoruz. (Nilcan Sucukları olarak iri kıyım kıyma tercih ediyoruz ki, tüketici bu ürünleri yerken ağzında sucuk tadında et yediğini hisetsin).
Sonra sucuğun fermentasyon süreci başlıyor ve fermentasyon sürecini tamamladıktan sonra ürünlerimizi Tüketiciye arz ediyoruz. 

Sucukta Yağ;

Sucuklarımızda böbrek yağı, kavaram yağı veya koyun kuyruk yağı kullanmıyoruz, sadece hayvanın işkembesinin etrafında bulunan çember yağı denilen yağ (Bazı bölgelerde bu yağa Bürgü yağı da denir) kullanıyoruz. Nilcan sucuklarında yağ tutucu kimya veya katkı maddesi yoktur. Dolayısıyla sucuklar pişirilirken bütün yağını salıyor. Bu sebeple sucuğun çok yağlı olduğu düşünülebilir, aslında böyle bir durum, sucuğun yağını yiyip yememe konusunda bir seçenek doğurmuş oluyor. Nilcan sucuklarında yağ oranı en fazla 40%´tır. Sucuklar pişirilirken yağını saldığı için tüketici, ekmeği sucuğun yağına bandırarak yeme veya yememe konusunda tercih yapabiliyor.
Sucuğun yağını salmayıp bünyesinde tutması için katılan kimyasalların insan sağlığına verdiği zararlar bir kenara dursun, sucuğun içine ne kadar yağ koyulduğunu saklayarak insanların sucuğu tüketirken farkında olmadan istenmeyen oranda yağ yemiş olmalarına sebep oluyorlar. Nilcan sucuklarında bu söz konusu değil.


İçine Bonfile´nin, Antrikot´un, Biftek ve Nuar´ın katıldığı bu sucuklar eşdeğer kalitede başka markalar tarafından 80 - 90TL(2016) civarında fiyatlarla satılıyor.

Fiyatlarımzın uygunluğunu şöyle özetleyelim: Biz diğerlerine göre neden mi ucuzuz? Biz ucuz değiliz, sadece diğerleri çok abartılı...


İşletmemiz, Aydın ili, Nazilli İlçesi, Toygar Köyünde 22 dekar alana kurulmuş bir hayvancılık işletmesi olup, küçük ve büyük baş besi hayvancılığı, et parçalama tesisi ve kırmızı et mamül üretim ruhsatlı bir işletmedir. HACCP standardı ve iyi hijyen uygulamaları çerçevesi dahilinde, konusunda uzman personel ve veteriner hekim istihdam ederek üretim yapmaktadır.
Üretimimiz "Butik Üretim" olup günlük üretim kapasitemiz sınırlıdır.

· SUCUKLARIMIZDA KULLANILAN ETLERİN HAYVANLARI KESİNLİKLE İSLAMİ KOŞULLARA UYGUN OLARAK, İLGİLİ YASA VE YÖNETMELİKLERDE BELİRTİLEN TÜM TEKNİK, HİJYENİK VE SAĞLIK ŞARTLARINA UYGUN BELEDİYE MEZBAHASINDA VETERİNER KONTROLÜNDE, ŞİRKETİMİZ YETKİLİLERİNİN NEZARETİNDE KESİLMEKTEDİR.

· SIĞIR ETİNDEN ÜRETTİĞİMİZ SUCUKLARIMIZIN İMALATINDA, ETİNİ KULLANACAĞIMIZ HAYVANLARDA GEBELİK OLMASI DURUMUNDA VEYA HERHANGİ BİR HASTALIKTAN DOLAYI ANTİBİYOTİK TEDAVİSİ GÖRÜYOR OLMASI DURUMUNDA, KESİNLİKLE KESİM VE KULLANIM YAPILMAMAKTADIR.

· SUCUKLARIMIZDA ASLA, KELLE ETİ, CİĞER, YÜREK, BÖBREK, BÖBREK YAĞI, SİNDİRİM ORGANLARI GİBİ KALİTESİZ YAĞ VE SAKATAT ETLERİ KULLANILMAMAKTADIR.

· DANA ETİNDEN ÜRETTİĞİMİZ SUCUKLARIMIZDA ASLA 100% DANA ETİNİN HARİCİNDE BAŞKA ETLER KULLANMAMAKTAYIZ. 

´ DANA ETİ VE KUZU ETİ KARIŞIMDAN ELDE ETTİĞİMİZ SUCUKLAR ÖZEL ÜRÜNLER OLUP İSTEK ÜZRİNE MÜŞTERİLERİMİZE ARZ ETMEKTEYİZ. MÜŞTERİLERİN ÖZELLİKLE TALEP ETMEMESİ HALİNDE BU ÜRÜN MÜŞTERİMİZE GÖNDERİLMEMEKTEDİR.  

· BAHARAT KARIŞIMIMIZ KESİNLİKLE EN KALİTELİ VE TAZE BAHARATLARDAN ELDE EDİLEREK KULLANILMAKTADIR.

· KULLANILAN SARIMSAK KESİNLİKLE YERLİ SARIMSAK OLUP ÖZENLE TEK TEK SEÇİLİP SOYULDUKTAN SONRA KULLANILMAKTADIR.

· SUCUKLARIMIZ SADECE DOĞAL KURUTULMUŞ BAĞIRSAK İÇERİSİNE DOLDURULMAKTADIR.

İmalat yöntemimiz hem ısıl işlem uyguluyarak hem Geleneksel Fermente yöntemidir. Ürünlerimiz hacim oluşturucu katkı maddesi içermediğinden kurudukça ağırlık kaybederek kılıf kırışıklığı olabilir. Bu gayet normal bir durum olup tüketicinin zararına bir durum teşkil etmediği gibi ağırlık kaybetmesine rağmen hacimde çok fazla bir kayıp olmamamaktadadır

İslami koşullara uygun yetiştirilen ve kesilen Nilcan et ürünlerinin tadını ailenizle çıkarabilir ve çocuklarınıza gönül rahatlığı ile yedirebilirsiniz.